Prosty przepis, pełnia smaku i długi okres przechowywania to zalety tego pełnoziarnistego chleba.
Ponieważ jest niezwykle złożony najlepiej smakuje po prostu z masłem lub z prostymi składnikami.
Charakteryzuje sie długim okresem wyrastania, gdyż nie używamy tutaj drożdzy.
Składniki na jeden duży bochenek:
150 g ziaren pszenicy
50 g otrąb żytnich
200 ml ciepłej wody mineralnej
300 g pełnoziarnistej mąki pszennej
100 g mąki żytniej
12 g soli
180 g zakwasu żytniego
150 g ciepłej wody mineralnej
płatki owsiane i żytnie do obtoczenia chleba podczas formowania
12 godzin przed pieczeniem należy dokarmić zakwas.
Ziarna pszenicy wraz z otrąbami żytnimi zalewamy 200 g ciepłej wody mineralnej, przykrywamy i odstawiamy, najlepiej na noc aż zmiękną.
Następnego dnia gdy jesteśmy gotowi do pieczenia przygotowujemy w osobnych naczyniach dwie mikstury; suchą- łączymy mąkę z solą i mokrą - mieszamy zakwas z 150 ml ciepłej wody, następnie dodajemy ziarna przenicy i otręby.
Kolejno wsypujemy mąkę z solą do mokrej bazy i łączymy razem, chwilę ugniatamy, przykrywamy ciasto miską, folią lub ściereczka i odstawiamy na 10 minut. Tą czynność powtarzamy około 5 do 6 razy. Po ostatnim ugniataniu odstawiamy ciasto na godzinę.
Po godzinie blat obsypujemy lekko mąką pełnoziarnistą oraz otrębami przennymi i żytnimi, tak samo postępujemy z formą. Ciato kształtujemy tak aby pasowało do blachy lub koszyczka i odstawiamy do wyrośnięcia na 3 do 6 godzin, powino podwoić swoją objętość. Poniewarz nie używamy drożdży musimy się liczyć z dosyć długim czasem wyrastania. Bogaty, nieamal orzechowy smak chleba nam to zrekompensuje.
Około 20 minut przed pieczeniem rozgrzewamy piekarnik do około 240 stopni. Jeśli chleb wyrasta w koszyczku umieszczamy w piecu kamień, a na dnie głębszą formę do pieczenia.
Po włożeniu chleba do piekarnika do formy wlewamy kubek zimnej wody. Zmiejszamy temperaturę do 220 stopni i wypiekamy przez około 40 minut.
Smacznego!